Konferencja Literacka im. Witolda Gombrowicza

Dodany przez anakonda99 - 24-04-21

Konferencja literacka o Witoldzie Gombrowiczu

Konferencja literacka o Witoldzie Gombrowiczu w Warszawie

Pierwsza w historii konferencja literacka poświęcona Witoldowi Gombrowiczowi odbyła się w Warszawie w 2008 roku. Wtedy to po raz pierwszy poza granicami Polski odbył się zjazd naukowy Koła Literackiego im. Witolda Gombrowicza - Gombrowicz Literary Conference. Od tamtej pory Konferencja Literacka im. Witolda Gombrowicza odbywa się co roku w innym mieście. W 2018 roku konferencja już po raz czwarty odbyła się w Warszawie.

Podczas tegorocznego wydarzenia zaprezentowano szeroki wachlarz wystąpień, w tym prezentację polsko-brytyjskiego pisarza i tłumacza Tadeusza Konwickiego na temat Witolda Gombrowicza i polskiej sceny kulturalnej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja Joanny Elwiry de Bie, która wygłosiła wykład na temat podobieństw i różnic między Witoldem Gombrowiczem a kubańskim pisarzem Alejo Carpentierem.

Dyskusja literacka o Witoldzie Gombrowiczu

Centralną częścią konferencji jest literacka dyskusja o Witoldzie Gombrowiczu. Podczas tych dyskusji uczestnicy mogą porównać wpływ twórczości Gombrowicza w różnych krajach, porównać jego podejście do literatury z podejściem innych autorów, a także zbadać możliwości zastosowania metod Gombrowicza we własnym procesie twórczym. Holendersko-hiszpańska pisarka i tłumaczka Joanna Elwira de Bie w swojej prezentacji na temat Alejo Carpentiera podała przykład takiego działania. Wyjaśniła, że jako pisarka często boryka się z problemem publikacji swoich utworów. Powiedziała, że dzięki zastosowaniu metod Gombrowicza i Carpentiera udało jej się znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.

Dyskusja o utworach Witolda Gombrowicza

Uczestnicząc w dyskusji literackiej na temat Witolda Gombrowicza, będziesz miał okazję podzielić się swoimi przemyśleniami na temat niektórych jego dzieł, a także zadać pytania dotyczące tego, co jest, a co nie jest znane na temat życia i twórczości Gombrowicza.

Nie ma lepszego sposobu, by lepiej poznać bohatera literackiego, niż wziąć udział w dyskusji na jego temat! Podczas dyskusji na temat twórczości Witolda Gombrowicza możesz wziąć udział w eksperymencie myślowym. Czy czytaliście jakieś książki Witolda Gombrowicza? Co o nich sądzicie? Jakie pytania na ich temat chcielibyście zadać innym?

Wspólne czytanie Witolda Gombrowicza

Jeśli przeczytałeś którąś z książek Witolda Gombrowicza i chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami z innymi czytelnikami, nie przegap wspólnego czytania Witolda Gombrowicza! Podczas tego wydarzenia Ty i Twoi współczytelnicy będziecie mogli dyskutować o wybranej przez siebie książce. Można to zrobić na posiedzeniu grupy lub pisząc krótki esej lub artykuł na temat książki i umieszczając go na Facebooku.

Konferencja Literacka Gombrowicza to świetny sposób, aby odkryć nowego bohatera literackiego i spędzić trochę czasu na poznawaniu go. Jesień zbliża się szybkimi krokami, a konferencja w 2019 roku jest tuż za rogiem, więc czas zacząć planować swoją listę lektur!


Polskie wydawnictwo literackie Ferdydurke przybliża Czytelnikom twórczość Witolda Gombrowicza.