Bakakaj: Witolda Gombrowicza - Recenzja

Dodany przez anakonda99 - 19-05-21

Bakakaj Witold Gombrowicz

Co to jest "Bakakaj" Witolda Gombrowicza?

Bakakaj to powieść autorstwa Witolda Gombrowicza. Powieść opowiada o dwóch osobach o imionach "Bachus" i "Matka Boska". Ich drogi krzyżują się ze względu na ich współpracę z Kościołem rzymskokatolickim. Powieść opowiada o konfliktach religijnych między Kościołem katolickim a Kościołem rzymskokatolickim.

Powieść Bakakaj Witolda Gombrowicza została wydana w 1953 roku. Jest to druga powieść polskiego pisarza. Bakakaj to polskie słowo oznaczające "przypis". Przypisy to notatki dodawane do tekstu książki w celu wyjaśnienia lub rozwinięcia argumentacji autora.

W tej powieści autor używa przypisów, aby przybliżyć postacie i ich motywacje. Powieść jest arcydziełem i stanowi wielkie dzieło polskiego pisarza.

Streszczenie fabuły

Powieść zaczyna się od cytatu z Bachusa autorstwa samego Bachusa. Cytat ten brzmi: "Bakakaj jest obserwatorem. Obserwuje, ale się nie wtrąca. Jest niewierzący. Nie wierzy w nic. To dzięki niemu jestem obserwatorem. Nic nie jest bardziej naturalne niż obserwacja".

W cytacie "Bakakaj " mówi nam, że opowie nam historię własnymi słowami. Historia, którą opowie nam Bachus, dotyczy jego własnego życia jako obserwatora. Opowie nam o swoich rodzicach i o tym, dlaczego jest obserwatorem. Historia, którą nam opowie, to opowieść o młodej dziewczynie o imieniu "Maria Panna". Historia, którą nam opowie, to opowieść o konfliktach w Kościele rzymskokatolickim i Kościele katolickim w Polsce w latach 1930-35.

Plusy i minusy

Plusy

 • Powieść jest genialnym dziełem polskiego pisarza.
 • Powieść jest arcydziełem i jest wspaniałym dziełem polskiego pisarza.
 • Powieść opowiada o konfliktach religijnych między Kościołem katolickim a Kościołem rzymskokatolickim.
 • Powieść przedstawia bohaterów i ich motywacje.
 • Powieść jest wspaniałą historią i stanowi interesującą lekturę.
 • Powieść zawiera szereg przypisów, które wyjaśniają lub rozwijają argumentację autora.
 • Na końcu powieści znajduje się wspaniały zwrot akcji.
 • Powieść jest świetną lekturą dla każdego, kto interesuje się Kościołem rzymskokatolickim i jego konfliktami w latach 30. i 40. ubiegłego wieku.

Minusy

 • Powieść jest bardzo długa.
 • Powieść jest klasycznym dziełem literatury polskiej napisanym w perspektywie pierwszoosobowej.
 • Ze względu na zastosowanie wielu technik literackich powieść może być trudna do zrozumienia dla niektórych czytelników.

Czy warto przeczytać tę książkę?

Tak, powinieneś przeczytać tę powieść. Powieść jest genialnym dziełem polskiego pisarza. Powieść jest arcydziełem i jest wspaniałym dziełem polskiego pisarza.

Powieść jest wspaniałą historią i jest ciekawą lekturą. Powieść zawiera szereg przypisów, które wyjaśniają lub rozwijają wywód autora. Powieść jest świetną lekturą dla każdego, kto interesuje się Kościołem rzymskokatolickim i jego konfliktami w latach 30. i 40. XX wieku.

Komentarze


Polskie wydawnictwo literackie Ferdydurke przybliża Czytelnikom twórczość Witolda Gombrowicza.