Co czytamy? Polska literatura współczesna

Dodany przez anakonda99 - 17-11-21

polska literatura wspolczesna

Polska literatura współczesna nowe horyzonty o zmianach jakie zaszły w naszej literaturze

Istnieje wielu znakomitych polskich autorów, z których książkami być może jeszcze się nie zetknąłeś. Być może nie są to nazwiska tak znane w świecie jak niektóre z pozostałych, ale z pewnością warto je przeczytać. Często krytykuje się ich za zbytnią prostotę i naiwność, ale w większości przypadków to właśnie ta prostota i naiwność sprawiają, że są tak atrakcyjne zarówno dla czytelników, jak i krytyków.

Autorzy, których warto przeczytać, jeśli chce się zapoznać z przemianami we współczesnej literaturze, to m.in:

  • Sławomir Canel, autor powieści "Dwór", "Rezolucje" i "Pan Jan,
  • Andrzej Tadeusz Kotowski, autor powieści "Spare i żaba" oraz "Psy i kot
  • Agata i Maria Konopnickie, autorki powieści "Mała biblioteka" i "Mały ogród,
  • Marianna Szcześniak, autorka powieści "Światło wieczoru", "Przyjdzie dzień", "Dzieci", "Wszyscy pójdziemy do Polski.

W poszukiwaniu polskiej literatury współczesnej o tym czego szukamy i czego się obawiamy

Przede wszystkim należy wiedzieć, że współczesna literatura polska nie jest zjawiskiem nowym. Pierwsze utwory, które można nazwać literaturą polską, pojawiły się już w XIII wieku.

My szukamy utworów współczesnych w tym sensie, że dzieją się w epoce współczesnej i powstały od lat 60. To dość małe okno i jesteśmy pewni, że autorzy, których tu prezentujemy, mają coś ważnego do powiedzenia.

Boimy się natomiast beletrystyki "zachodniej", która jest tak popularna w Polsce i tak lubiana przez zachodnich czytelników. Chcemy wyróżniać autorów i historie, które wywodzą się z doświadczenia polskiego i wschodnioeuropejskiego.

Polska literatura współczesna czy warto się nią zainteresować?

Tak, polska literatura współczesna, która w świeży i zaskakujący sposób zgłębia złożoność współczesnej kultury oraz ludzkie serce i duszę, to prawdziwa gratka.

Przeniesiesz się do świata, w którym miłość, rodzina i praca krzyżują się w nieoczekiwany sposób, a podczas lektury będziesz śmiać się i płakać. Jeśli szukasz satysfakcjonującego i satysfakcjonującego doświadczenia literackiego, nie szukaj dalej.

Czy warto zainteresować się polską literaturą współczesną? Tak! Polska literatura współczesna, która w świeży i zaskakujący sposób zgłębia złożoność współczesnej kultury oraz ludzkie serce i duszę, to prawdziwa gratka. Przeniesiesz się do świata, w którym miłość, rodzina i praca krzyżują się w nieoczekiwany sposób, a podczas lektury będziesz śmiać się i płakać.

Jeśli szukasz satysfakcjonującego i satysfakcjonującego doświadczenia literackiego, nie szukaj dalej.

Polska literatura współczesna nowe trendy

Do najpopularniejszych nurtów polskiej literatury współczesnej należą opowieści o rodzinie i kulturze, a także o trudnościach współczesnego życia. Czytelnicy doceniają również pisarzy, którzy kwestionują konwencje i dokonują nieoczekiwanych wyborów.

Po upadku komunizmu, kiedy to większość polskich autorów była zmuszona do pisania o określonej ideologii, nastąpił ogromny rozwój sceny literackiej. Obecnie, w nowym klimacie wolności, polscy autorzy mogą swobodnie poruszać się po najróżniejszych tematach i pomysłach.


Polskie wydawnictwo literackie Ferdydurke przybliża Czytelnikom twórczość Witolda Gombrowicza.