Dziennik 1953-1956: autorstwa Witolda Gombrowicza

Dodany przez anakonda99 - 22-06-21

Dziennik 1953-1956 Witold Gombrowicz

Tematy w Dzienniku 1953-1956 Gombrowicza

Dziennik 1953-1956 Gombrowicza jest pełen tematów. Pisze o sztuce, swojej i innych, o polityce, filozofii, a także o życiu codziennym, w tym o relacjach z rodziną, przyjaciółmi i innymi ludźmi.

W swoim dzienniku Gombrowicz określa siebie jako pisarza i artystę. Opowiada o swoich dziełach oraz o dziełach innych autorów i artystów. Wyjaśnia swoje pomysły artystyczne i wpływy, które ukształtowały jego twórczość.

Pasjonuje się polityką, ale pisze też o swoich i cudzych poglądach politycznych. Opisuje także swoje zaangażowanie polityczne, zarówno jeśli chodzi o udział w "Solidarności", jak i działalność w okresie stanu wojennego.

Mówi też o swoim związku z Polską, o historii kraju i jego kulturze. Pisze o swoich nadziejach na przyszłość, a także o swoich obawach. Opowiada o swoich emocjach i życiu codziennym, w tym o kontaktach z rodziną, przyjaciółmi i innymi osobami.

Zostać pisarzem

Gombrowicz zaczął pisać dopiero po trzydziestce. Porzucił szkołę po pięciu latach i pracował jako dziennikarz i redaktor. Na początku lat 50. zaczął pisać opowiadania, a w 1955 roku ukazała się jego pierwsza powieść.

Od tego czasu Gombrowicz pisał bardzo dużo, publikując w krótkim czasie prawie dziesięć książek i liczne opowiadania.

Pierwszy okres twórczy był jednak krótki. W 1949 roku, na kilka miesięcy przed 30. urodzinami, przeżył kryzys, w którym poczuł, że staje się za stary na pisanie.

Ten kryzys stał się inspiracją do napisania jego pierwszej powieści "Śmierć Ryszarda".

Koniec pierwszego okresu twórczości

Gombrowicz opublikował "Śmierć Ryszarda" w 1955 roku. Nie zaprzestał jednak pisania. W następnym roku opublikował swoją drugą powieść "Szalony, szalony świat". W tym samym roku ukazała się trzecia powieść "Musisz spotkać tego szczęściarza", a w 1957 r. "Cesarz". Ostatnią książką pierwszego okresu twórczości była "Sprawa Bartuli", wydana w 1960 roku.

Pierwszy okres twórczy Gombrowicza trwał trzy lata. W tym czasie opublikował sześć powieści i prawie tyle samo opowiadań. Ponadto napisał wiele esejów i artykułów, z których część została opublikowana w czasopismach.

W krótkim czasie Gombrowicz opublikował ogromną liczbę utworów. Pisał na niezwykle wysokim poziomie, tworząc wiele różnych rodzajów dzieł, od opowiadań i powieści po eseje i recenzje.

Warunki życia w Warszawie

W 1954 roku Gombrowicz powrócił do Warszawy. W latach przedwojennych mieszkał w Katowicach, pracując jako dziennikarz. W Warszawie rozpoczął pracę dziennikarską w "Tygodniku Powszechnym", tygodniku katolickim. Rozpoczął także pracę redaktora w piśmie literackim "Kultura", które ukazywało się przez krótki okres w 1955 r. Pisał także do różnych innych publikacji. Pisał też do różnych innych publikacji.

W tym czasie Gombrowicz mieszkał z żoną Felicją i córką Agatą.

Córka Gombrowicza miała zaledwie trzy lata, kiedy zaczął pisać swój dziennik. Być może dlatego pisze w nim o codziennym życiu i relacjach z członkami rodziny.

Ponadto pamiętnik został opublikowany miesiąc po śmierci matki dziewczynki.

W dzienniku znajduje się również wiele listów od żony Gombrowicza, Felicji. Listy te zostały opublikowane w czasopiśmie "Kultura" i dają inny obraz postaci Gombrowicza niż ten, który wynika z jego dziennika.

Tematy w Dzienniku Gombrowicza

Tematy w pismach Gombrowicza obejmują sztukę, politykę, miłość, przyjaźń, rodzinę i życie codzienne.

W dzienniku Gombrowicza ważny jest motyw miłosny. Pisze on o swojej głębokiej miłości do żony Felicji, o tym, że chciałby ją wspierać i pomagać jej w pracy.

Ponadto mówi o swojej miłości do córki Agaty, o tym, że chciałby ją chronić i pomagać jej w dorastaniu. Pisze też o swojej miłości do Polski, o chęci obrony kraju i jego kultury.

Tematyka sztuki i twórczości jest bardzo ważna w pismach Gombrowicza. Interesujące jest to, w jaki sposób autor wyraża w swoich pismach miłość do sztuki i chęć tworzenia.

Myśli końcowe

W swoich tekstach Gombrowicz wyjaśnia, co jest ważne dla niego jako artysty i pisarza. Opisuje swoją miłość do sztuki, pragnienie tworzenia i chęć wpływania na innych.

Gombrowicz opowiada również o swoim życiu codziennym i relacjach z rodziną, przyjaciółmi i innymi ludźmi. Opisuje swoje emocje i interakcje z innymi.

Wreszcie, w swoich pismach Gombrowicz mówi o znaczeniu miłości, przyjaźni i życia rodzinnego. Wyjaśnia, co jest ważne dla niego jako jednostki i jako części społeczeństwa.

Komentarze


Polskie wydawnictwo literackie Ferdydurke przybliża Czytelnikom twórczość Witolda Gombrowicza.