Ferdydurke Witolda Gombrowicza - recenzja

Dodany przez anakonda99 - 03-07-21

Ferdydurke Witold Gombrowicz

O czym jest "Ferdydurke"?

Ferdydurke to fikcyjne, fikcyjne miasteczko w Polsce, które autor postanawia wziąć pod lupę. Powieść rozpoczyna się od pierwszoosobowej narracji w czasie teraźniejszym, prowadzonej przez trzydziestoletniego mężczyznę o imieniu Borys.

Ferdydurke to popularny polski browar. Borys, anonimowy pracownik, jest niezadowolony ze swojego życia. Krytykuje żonę, pracę, miasto, a także własną koncepcję siebie. Wspomina picie, filozofowanie i filozoficzne dyskusje swoich przyjaciół, a w końcu własne pijaństwo, co prowadzi go do wniosku, że jego własne życie nie jest warte życia.

Postanawia z tym wszystkim skończyć, ale w ostatniej chwili zmienia zdanie i decyduje się napisać pamiętnik o swojej decyzji i drodze do samopoznania.

Literackie arcydzieło o uniwersalnej tematyce

W krytycznej analizie "Ferdydurke" zwrócono uwagę na jej uniwersalne tematy. Miasteczko, ludzie i ich życie, choć ewidentnie polskie, mogłoby być każdym miasteczkiem czy krajem na świecie, to samo można powiedzieć o niektórych innych tematach książki.

Na przykład stosunki seksualne są ważnym elementem książki: seksualna frustracja narratora, jego niemożność znalezienia partnera i rozczarowanie przyjaciółmi, którzy tak jak on "próbują coś zrobić ze swoich pragnień", są częścią badania stosunków seksualnych i relacji między mężczyznami a kobietami.

Ważnym tematem jest również władza: książka koncentruje się na strukturze politycznej i władzy w mieście, na korupcji władzy oraz na relacjach między urzędnikami a ludźmi, którymi rządzą - to kolejny aspekt badania relacji między człowiekiem a społeczeństwem.

Co sprawia, że "Ferdydurke" jest tak uniwersalna?

Uniwersalność książki wynika również z jej egzotycznej, a zarazem znajomej scenerii. Miasteczko, w którym toczy się akcja powieści, jest fikcyjną wersją prawdziwego polskiego miasteczka, ale inne aspekty książki są dalekie od autentyzmu. Na przykład opisy architektury miasta nie przedstawiają samego miasta, ale ogólnie polskie miasta.

Podobnie mieszkańcy miasteczka, przedstawieni jako "bardzo zwyczajni ludzie", którzy nie są tak tajemniczy, jak chciałby autor, są również reprezentatywni dla przeciętnego człowieka w Polsce i w innych krajach. Egzotyczna sceneria, znajomi bohaterowie i uniwersalne tematy sprawiają, że "Ferdydurke" jest książką zrozumiałą i przyjemną dla czytelników z różnych środowisk i kultur.

Krytyka i posłowie

Uznanie przez krytyków "Ferdydurke" za literackie arcydzieło nie jest jednak wynikiem zrozumienia przez nich tematyki książki. Wynika to raczej z umiejętności łączenia tego, co znane, z tym, co egzotyczne, tego, co zwyczajne, z tym, co egzotyczne, i tego, co zwyczajne, z tym, co nadzwyczajne.

Egzotyczna sceneria, znajomi bohaterowie i uniwersalna tematyka sprawiają, że "Ferdydurke" jest książką, która może być zrozumiana i lubiana przez czytelników z różnych środowisk i kultur.

Co sprawiło, że książka stała się tak popularna i wpływowa?

"Ferdydurke" była nie tylko arcydziełem literackim, ale także cieszyła się ogromną popularnością i wpływem. Książka stała się bestsellerem niemal natychmiast po opublikowaniu w 1942 roku.

Jej popularność trwała przez dziesięciolecia; "Ferdydurke" była drukowana w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, a ponad pięćdziesiąt lat po pierwszej publikacji nadal jest w sprzedaży.

"Ferdydurke" została przetłumaczona na wiele języków, w tym angielski, holenderski, niemiecki i włoski. Książka była wykładana w szkołach i na uniwersytetach w Polsce, a nawet nakręcono o niej film. Wszystko to świadczy o ogromnej popularności i wpływie książki, dlatego też krytycy tak bardzo ją chwalą.

Zakończenie

"Ferdydurke" jest literackim arcydziełem, przejmującym, komicznym, surrealistycznym i głęboko nowoczesnym portretem prowincjonalnego miasteczka we wschodniej Polsce lat dwudziestych XX wieku.

Powieść Gombrowicza to więcej niż studium prowincjonalnego życia; to błyskotliwa analiza relacji między człowiekiem a społeczeństwem, relacji seksualnych, władzy i miejsca jednostki w zbiorowości.

Komentarze


Polskie wydawnictwo literackie Ferdydurke przybliża Czytelnikom twórczość Witolda Gombrowicza.