Piknik Gombrowiczowski - ogólnopolskie wydarzenie

Dodany przez anakonda99 - 16-11-22

Piknik Gombrowiczowski

Piknik Gombrowiczowski to ogólnopolskie wydarzenie, które jest popularną imprezą kulturalną poświęconą wielkiemu powieściopisarzowi, dramaturgowi i noweliście - Witoldowi Gombrowiczowi. Gombrowicz jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Urodził się w 1904 roku w Małoszycach, a piknik odbywa się w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz okolicach.

Historia Pikniku Gombrowiczowskiego

Piknik Gombrowiczowski organizowany jest od 2003 roku i z każdą kolejną edycją przyciąga coraz szersze grono sympatyków Witolda Gombrowicza oraz polskiej literatury. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ w ten sposób można się zapoznać z osobą i bogatą twórczością Witolda Gombrowicza, a do tego poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Pierwsza edycja (2003), która zapowiadała zarazem Rok Gombrowiczowski (2004) odbyła się na terenie ruin po fabryce tektury Gombrowiczów o nazwie "Witulin" w Dołach Biskupich.

Cele i założenia Pikniku Gombrowiczowskiego

Piknik Gombrowiczowski niesie za sobą wiele różnych korzyści. Jego podstawowe cele oraz założenia to:

  • przybliżenie osoby oraz twórczości Witolda Gombrowicza,
  • zwrócenie uwagi na liczne dobra kultury związane z Gombrowiczami znajdujące się w pobliżu miejsca, w którym organizowany jest piknik,
  • oglądanie sztuk teatralnych, wystaw artystycznych, filmów dokumentalnych i fabularnych oraz poznawanie dzieł Witolda Gombrowicza.

Piknik składa się z wielu różnych wydarzeń kulturalnych oraz atrakcji, dlatego coś dla siebie znajdą na nim zarówno osoby młode, dojrzałe, jak i seniorzy. Wystarczy raz się na niego udać, a będzie chciało się to robić każdego roku. Piknik Gombrowiczowski daje możliwość wzięcia udziału w rozmaitych spotkaniach dyskusyjnych, rajdzie "Szlakiem Gombrowicza", rajdzie "GombRajd", koncertach i turniejach szachowych. Bardzo dobrą informacją dla wszystkich zainteresowanych osób jest to, że z biegiem czasu postanowiono wystartować z Literackim Konkursem Gombrowiczowskim. Jak widać jest w czym wybierać, dlatego też nikt nie powinien poczuć się rozczarowany.